Kategorie
Uncategorized

Dlaczego warto wybrać garnitur na miarę?

Witamy Was serdecznie…
Dziś chciałybyśmy napisać kilka słów dla tych, którzy borykają się z dylematem czy uszyć garnitur czy może kupić gotowy? Dotyczy to mężczyzn oraz kobiet.
Zacznijmy od tego, że macie do wyboru dwie możliwości uszycia garnituru:

 • pierwszy – szyty od podstaw czyli Bespoke ( angielska nazwa),
 • drugi – skorzystanie z gotowych arkuszy szycie MTM.Czym się różnią te dwie metody? – już staramy się Wam to wyjaśnić.
  A więc pierwsza możliwość, bespoke to szycie całkowicie od podstaw. Czyli ustalacie najpierw jaki krawiec byście chcieli żeby dla Was uszył garnitur, potem umawiacie się do niego na wizytę, musicie tu zagospodarować sobie trochę czasu, gdyż nie jest to takie szybkie i możliwe do realizacji w ekspresowym tempie. Dobrze jest też popatrzeć sobie w internecie lub w katalogach modowych jakie są fasony, tak aby iść do krawca już z jakąś wizją, gdyż rodzai garniturów oraz materiałów jest naprawdę bardzo dużo. Dla szczupłych osób są modele – slim fit które są fasonami bardzo dopasowanymi do sylwetki. Dla osób o grubszej budowie ciała – regular. Jeżeli chodzi o tkaniny – najwyższej jakości garnitury są wykonane z wełny. Czasami można spotkać się z oznaczeniem skrętności wełny, jest to produkt z najwyzszej półki, gdyż garnitur się nie gniecie. Wykonanie garnituru z takiej tkaniny jest polecane dla osób, które pracują w garniturze.
  Są też osoby wśród nas, które są alergikami i powiedzą „niestety, ale ja jestem uczulona/y na wełnę” dla tych osób rozwiązaniem będą włókna sztuczne i syntetyczne, które również cechują się wysoką elastycznością.
  Bawełniane garnitury z kolei będą bardzo przewiewne i lekkie, sprawdzą sie w ciepłe dni.
  Krawiec z pewnością Wam doradzi, ale fajnie jest stworzyć coś swojego, wyjątkowego.
  A więc, krawiec zacznie wypytywać się o różne rzeczy, będzie chciał ustalić Wasze potrzeby i wizję jaką macie na swój wymarzony garnitur. Wszystkie informację są potrzebne aby sprostać Waszym oczekiwaniom.
  Ustalicie na jaką ma być okazję garnitur (najczęściej decydują się na garnitur szyty na miarę panowie na swój ślub, gdyż chcą się wyróżniać w tym szczególnym dla nich dniu).
 • krawiec musi określić Wasz styl
 • wybrać krój
 • wybrać materiały na garnitur, ale również materiał na podszewkę
 • ustalić dodatki jakimi są klapy, kieszenie, guziki itp.
 • ściągnąć miarę.
  Pierwsza powstaje marynarka, a raczej jej zarys, ponieważ nie jest to kompletna marynarka, gdyż nie ma rękawów.
  Krawiec tworzy szablony i ręcznie kroi materiał, a potem zszywa elementy ze sobą. Marynarkę mierzycie na pierwszej wizycie.
  Na drugiej wizycie zmierzycie juz marynarkę z rękawami oraz spodnie.
  Na trzeciej mierzycie już kompletny garnitur. Krawiec nanosi ewentualnie drobne korekty.
  Później już cieszycie się wyjątkowym garniturem.
  Szycie MTM jest alternatywą dla szycia na miarę, usługa jest wykonywana zdecydowanie szybciej, gdyż krawiec ściągając Wasza miarę dobiera najbardziej pasowne szablony ( marynarki i spodni).
  Tu również macie duży wybór
 • wybieracie typ klap i kieszeni
 • wykończenie spodni
 • nawet kolor nici.
  Szycie odbywa się głównie maszynowo. Czasami w przypadku nanoszenia poprawek krawiec wykonuje szycie ręczne.
  Linia marynarek będzie się różnić w zależności od Waszej sylwetki. Wpływ na wygląd marynarki ma również podszewka, którą również możecie wybrać (najbardziej standardowa jest podszewka całościowa, ale można też całkowicie z niej zrezygnować).
  Występują również pół podszewki, wtedy podszewka jest tylko na przodzie marynarki i ramionach/łopatkach oraz wewnątrz rękawów, (zastosowanie znajduje w letnich garniturach).
  Fajnym indywidualnym pomysłem jest wykończenie innym materiałem pod kołnierzykiem marynarki lub wyszycie inicjałów.
  Jeżeli ktoś z Was ma specyficzną sylwetkę, mocno rozbudowaną górę lub też umięśnione uda, bo jest np. sportowcem, co utrudnia dopasowanie standardowych szablonów lepiej jest w takiej sytuacji wybrać tradycyjne szycie na miarę.
  Pewnie też zastanawiacie się ile kosztuje taka usługa?
  Szycie na miarę jest zdecydowanie kosztowniejsze niż kupno gotowego garnituru i jest uzależnione od wielu czynników (między innymi od wybranego materiału, kroju, dodatków).
  Szycie pasowe jest z pewnością tańsze.
  Cześć zakładów krawieckich oferuje uszycie przed realizacją zlecenia garnituru próbnego, którego koszt wliczony jest w cenę. Garnitury próbne tworzone są z płótna bawełnianego. Ich szycie ma na celu sprawdzenie czy realizacja konkretnego zlecenia spełni wszystkie wymagania Klienta.
  Dobry krawiec będzie potrafił tak uszyć garnitur, że zakryje wszelkie mankamenty sylwetki.
  Podsumowując, jeżeli chcecie wyglądać nieskazitelnie i oczarować wszystkich oraz wyróżnić się na imprezie warto wybrać garnitur szyty na miarę.
  Pokażecie swój indywidualny styl.
  Pamiętajcie tylko, że należy stosunkowo szybciej się do tego zabrać, aby mieć spokojną głowę, że krawiec zdąży na czas.
  Mamy nadzieję że chociaż trochę nasz wpis pomógł Wam w podjęciu tak ważnej decyzji.
  Pozdrawiamy i życzymy powodzenia…